• Maj er følenes måned, også her på stedet.

    Grundet vores omstændigheder sidste år, har vi i år kun ventet os et føl, og nu er han endelig kommet!

    Onsdag den 19 Maj, kom dette smarte hingsteføl til verden, han er efter Blue Hors Fortron og moren er Sødovergårds Edelweiss.

  • På vej mod foråret!

    Selvom det kan være svært at se til tider, så nærmere foråret sig.

    Her på stedet byder foråret først og fremmest på tilridning - vi har i år tre ungheste, 2 hopper og en vallak, som i de kommende måneder vil komme i ridning og blive sat til salg.

    foråret er også føllenes tid, vi venter kun et enkelt føl i år, efter Blue hors Fortron.

    På billedet ses den tre års vallak efter Blue Hors Farrell/ Blue Hors Edelmann

Glædelig Jul og Godt Nytår

På billedet ses en af vores afkom, Fontain, som vi har stadig har halvpart på.
Han ses sammen med sin rytter, Lone Jørgensen.

Vi er ved at nærme os afslutningen på, hvad kun kan beskrives som, et anderledes år. 

Vi er her på stedet kommet godt igennem året trods diverse uforudsete hændelser. Foråret bød, udover coronaen, på to moderløse føl. En lidt større udfordring end først antaget. Det var et langt forår og sommer, men resultatet blev et par dejlige hingsteplage som vi glæder os meget til at følge frem mod deres karriere som rideheste om et par år. 

Vi ser frem til et nyt år, som forhåbentlig vil byde på lidt flere arrangmenter og muligheder for igen at mødes med andre hestefolk. 

Vi ønsker alle venner, bekendte og samarbejdspartnere en glædelig jul og et godt nytår, på gensyn i 2021.

Årets sidste føl er ankommet

Ankomsten af dette års sidste føl blev desværre heller ikke nogen solstråle historie. 

Folingen forløb som den skulle men hoppen måtte desværre aflives nogle timer efter, på grund af tarmslyng.  

Hingsteføllet, som er efter Blue Hors Livius, har det dog godt og vi har fundet en plejemor. 

 

 

Endnu et føl er kommet til verden.

Dette års andet føl, fik en lidt overraskende ankomst. 

En uge før tiden og uden nogen større tegn på forestående foling, blev vores hoppe Sødovergårds Edelweiss lukket på fold i morges, og en times tid senere lå der et føl.

Det blev et hoppeføl efter Blue Hors Farrell, og dermed en helsøster til sidste års 4. bedste hingsteføl ved Blue Hors følchampionat. 

To moderløse føl

To ud af de tre føl vi har fået i år, har været så uheldige at miste deres mødre henholdsvis 3 dage og 3 timer efter foling. 

Begge hingsteføl er efter Blue Hors Livius, de er født med lige godt 6 ugers mellemrum. 

Det har været nogle lange måneder, hvor det vi har været oppe om natten og lave mælk og fodre hver 3-4 time gennem lang tid, men nu er besværet ovre.

Resultatet er et par ufattelig velfungerende føl, der er sunde og raske, spiser godt i krybben og fungere godt i flokken af heste. 

De har begge været heldige nok at blive accepteret af den samme ældre hoppe Laika sødovergård, som er mormor til Last Dance og oldemor til Lucky Survivor, og går nu sammen med hende og det sidste føl. 

Så kom årets første føl

Natten til søndag fik vi dette dejlige hingsteføl efter Blue Hors Livius, med Solos Landtinus som morfar. 

Han er på billedet 4 dage gammel og ses sammen med sin plejemor. 

Årets første solskins tur med et par af hestene

På en dejlig sol fyldt søndag, havde vi taget et par af hestene med på skovtur.  

Det var den 2 års vallak efter Blue Hors Farrell, Sødovergårds Wanderfalke, og hans tip oldemor, Laika Sødovergård, der var med som støtte. 

Dette er en af vores mange ture i skoven med unghestene, det er god miljø træning for kommende dressurheste. 

Så er det andet ud af tre føl kommet!

Om aftenen, fredag den 17 Maj, ankom føl nummer 2. 
 
Et hoppeføl efter Blue Hors Fifty-cent. 
 
Det tredje og sidste føl, ligeledes en fifty-cent, forventes at ankomme i midten af næste måned. 

 

Så er foråret og det første føl ankommet på Sødovergård

Den 5 April om aftenen ankom det første føl her på stedet.
Et super ædelt og højtstillet hingsteføl efter Blue Hors Farrell. 
Moren er Sødovergårds Edelweiss. 
 

Sødovergårds Tennessee

På videoen er Tennessee 3 døgn gammel, og det er anden gang han er ude.

Dejlige dage på Blue Hors veloverstået!

Som så mange gange før har vi været på Blue Hors i weekenden til Dressur- og følchampionat, og det har været en hyggelig weekend med en masse heste og mange gode resultater. 
Vi deltog både med et par treårs og et par føl. 
 
I 3 års holdet tog Sødovergårds Felina en 7 plads i finalen lørdag formiddag. 
 
Af føllene havde vi taget Sødovergårds Filippa og Sødovergårds Wandervalke med. 
Filippa blev nummer 4 blandt hoppeføllene, og Wandervalke tog en andenplads med hjem blandt hingsteføllene. 
Det er sødovergårds Wandervalke på billedet ovenfor. 

Så kom det sidste føl endelig! - 2018

Mandag morgen, omkring kl 6, kom det sidste føl endelig. Det er et hoppeføl efter Blue Hors Emilio, og moren er Sødovergårds Zack-line. 

Så kom de unge heste på græs!

Så kom det gode vejr endelig til Danmark, og derfor nyder  nogle af vores ungheste lige den sidste omgang sommergræs inde de skal videre i deres uddannelse. 
 
På billedet ses den 3 år gammel hoppe Sødovergårds Cinderella (den sorte). Hun skal inden så længe i ridning, med henblik på salg. 

Så kom årets første føl til verden her på Sødovergård

Natten til tirsdag den 24 april kom det første føl til verdenen her på stedet. 
Det er et hingsteføl efter Blue Hors Farell, og vores Edelmann hoppe Sødovergårds Edelweiss. 
 
Edelweiss er også mor til vores et års plag Sødovergårds St. Elina 

Årets sidste skovtur med hestene.

Nu har føllene været fravænnet et par måneder og vi har været på den første tur med de to hoppeføl Sødovergårds St. Gazelle og Sødovergårds St. Elina. Denne årets sidste tur gik til Frederikshåb plantage og trec banen der ligger i forbindelse med skoven. 
 
I ønskes alle, Glædelig jul og Godt nytår fra Sødovergård.
 
 

Skønne dage ved Blue Hors Føl og Dressur festival.

Så er Blue Hors føl og dressurfestival slut for denne gang, og det har som altid været nogle gode dage med en masse fine heste og hyggelige mennesker. 
Vi er rigtig godt tilfreds med de kommentarer vi fik med på føllene ved lørdagens følchampionat. Det ene af føllene fik vi solgt på dagen. Om fredagen gik det også godt, vores tre års hoppe havde en god tur, og det er allerede nu muligt at se video af det under fanen rideheste. 

Så går turen igen mod Blue Hors - denne gang til føl og dressurfestival.

Så er det endnu en gang ved at være tid til Blue Hors føl og dressurfestival og traditionen tro stiller vi her fra stedet op med et par føl. Derudover har vi i år den tre års hoppe, Sødovergårds Goody, med i championatet.
De to føl der stiller op om lørdagen er hoppeføllet Sødovergårds St. Elina efter St. Schufro og hingsteføllet Sødovergårds Zephyr efter Zalabaster. 
 
Billedet er fra sidste års arrangement, hvor hoppeføllet Sødovergårds Penelope opnåede en fjerde plads. 

Dejlig sommer aften på Blue Hors.

Som det har været de seneste år så har Blue Hors igen i år holdt følaften. 
Det foregik mandag den 22 Maj, og stedet her deltog med to af føllene. 
 

Så mangler der kun en enkelt

Natten mellem søndag og mandag kom det tredje føl til verden her på gården. Et dejligt udtryksfuldt og lang benet hingsteføl efter Blue Hors Farrell/ Blue Hors Hotline. 
Det var det sidste føl lige i denne her omgang, for ved det fjerde og sidste føl i år, der har hoppen først termin i slutningen af Juni. 

Lækkert hingsteføl efter Blue Hors Zalabaster.

Natten mellem tirsdag og onsdag kom det andet føl til verden. 
Det er et stort hingste føl efter Blue Hors Zalabaster/ Solos Landtinus. 
 

 

Sent torsdag aften kom det første føl til verden her på sødovergård.

Lige omkring kl. 23.30 torsdag aften folede vores fire års hoppe Sødovergårds Edelweiss.

Hun er første gangs folende, og derfor var der selvfølgelig nogle nerver på, men alt gik godt og hun blev straks glad for sit lille hoppeføl!